Wydawnictwo Toporzeł   -   Linki   -   Regulamin   -   Twój koszyk

Powrót do działu

Autor: Robert de Jouvenel
Tytuł: Rzeczpospolita koleżków
Wydawca: Toporzeł
Format: B6 152 str. ISBN: 83-05559-04-3
Wykonanie: Broszura szyta
Więcej o książce
Opis:
Książeczka Roberta de Jouvenel to szereg reporterskich ujęć na temat ustroju republikańskiego. Autor, dziennikarz, postarał się (jak sam to przedstawia we wstępie) naszkicować możliwie obiektywny, a nawet optymistyczny obraz demokracji: nie tej teoretyczno - prawnej, ale tej obecnej na co dzień w gmachach parlamentarnych, administracyjnych i prawniczych.
Zgodnie ze swą nazwą, ustrój parlamentarny oznacza oparcie funkcjonowania państwa o słowo, używane nie tylko w okolicznościach "oficjalnych" (np. na sali obrad), ale może nawet częściej w codziennych wzajemnych spotkaniach ze sobą ludzi związanych z władzą. W takich warunkach bardzo trudno uniknąć czegoś pośredniego pomiędzy koleżeństwem a wzajemną zażyłością tychże ludzi, którzy (w teorii) powinni kontrolować siebie nawzajem. Autor nie odżegnuje się od stwierdzenia, że układ taki łatwo prowadzi do nadużyć - iż wręcz im sprzyja.
Cytaty:
-On zna wszystkich.
Oto najwyższa pochwała w środowisku interesów. Przedsiębiorstwo handlowe czy przemysłowe wybiera swych administratorów i agentów nie tyle z racji ich zasług, co z racji ich stosunków.
Oczywiście, dzieje się tak samo we wszystkich innych dziedzinach.
Jeden z najbardziej wpływowych poltyków naszych czasów cieszył się, że ma we Francji trzydzieści osiem milionów kolegów. Łatwiej jest zrobić wielką karierę w Parlamencie, jeśli się posiada tereny łowieckie i chętnie się zaprasza na polowania.

Wydawnictwo TOPORZEŁ, 52-019 Wrocław, Gogolińska 11/2, tel. +48 71 341 63 79, kom. +48 602 708 925 e-mail: wydawnictwo@toporzel.pl